FULL LIST: ‘Delivery Boy’, ‘King of Boys’ lead 2019 AMA Awards nominations. ||Anyigbaleft

‘The Delivery Boy’, a movie by Adekunle Adejuyigbe and ‘King of Boys’, Kemi Adetiba’s political thriller, have garnered the most nominations for the 2019 Africa Movie Academy Awards (AMAA).

AMAA is Africa’s oldest and biggest academy award for films presented annually to recognize excellence among professionals working in, or non-African professionals who have contributed to the African film industry.


The long-awaited nomination list, featuring films from across Africa, was broadcast live by the academy on Wednesday night.

Nigeria garnered the most nominations with ‘The Delivery Boy’ scoring 12 nominations while the Adetiba-directed ‘King of Boys’ got eight.

Actors in ‘The Delivery Boy’, a film that explores the backstory of terrorism, earned nominations for ‘Best Actress’ in a leading role (Jemima Osunde) and promising actor (Jammal Ibrahim).

The film, produced by Something Unusual Studios with technical work by The Elite Film Team (TEFT), also snagged several production nominations.

They include nominations for ‘Best Achievement in Visual Effects’, ‘Best Achievement in Sound’, ‘Best Achievement in Cinematography’, ‘Best Achievement in Editing’ and ‘Best Achievement in Screenplay’.

Other nominations are ‘Best Nigerian Film’, ‘Best Achievement in Production Design’, and ‘Best Film’ while Adejuyigbe got nominated for ‘Best Director’ alongside Kemi Adetiba for ‘King of Boys’.

Adetiba’s 2018 thriller also earned Adesua Etomi-Wellington a nomination for the category ‘Best Actress in a Supporting Role’, as Reminisce, Nigerian musician, landed the ‘Best Actor in a Supporting Role’.

Other Nigerian films nominated include are ‘Up north’; ‘Skin’, Beverly Naya’s anti-skin bleaching documentary; ‘Lara and the Beat’; ‘Hello Rain’; ‘Make Room’ and ‘Light in the Dark’.


See the full list below:

Efere Ozako Award For Best Short Film
  • The Fisherman (Ghana)
  • A Tune of Kora (Senegal)
  • ICYASHA (Rwanda)
  • NAMOW2018 (Kenya)
  • Vagabond (Ghana)
  • Measure of a Woman (S. Africa)
  • Mma Moeketsi (S. Africa)
  • Motswakwa (Botswana)
  • Tonight’s Opening Act (Egypt)
  • Hello Rain (Nigeria)
Best Animation
  • Kitwana Journey (Kenya)
  • Choices – Nigeria
  • Isolated- Kenya
  • Afrogames – Burkina Faso
Best Documentary
  • Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)
  • The State Against Mandela (South Africa)
  • Golden Fish, African Fish (Senegal)
  • Skin (Nigeria)
  • Khartoum Offside (Sudan)
  • Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)
  • Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)
  • No Gold For Katsaka (Burkina Faso)
  • Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language
  • Makeroom (Nigeria)
  • Mabata Bata (Mozambique)
  • Rafiki (Kenya)
  • Bahasha -The Envelope (Tanzania)
  • Azali (Ghana)
Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad
  • Julius Amedume – Rattlesnakes
  • Tosin Coker – Lara and the Beats
  • Robert O. Peters – Makeroom
Best Diaspora Short Film
  • Bail (UK)
  • Oath Bound (UK)
  • Fevah (USA)
  • I Am Superman (Brazil)
Best Diaspora Documentary
  • Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)
  • The Guardian of No Return (Guadalope)
  • Dare to Dream (USA/CUBA)
  • Drugs as Weapons Against Us (USA)
  • My Friend Fela (Brazil)
Best Diaspora Narrative Feature
  • Nine Nights (UK)
  • Olympia (USA)
  • Traffik (US)
  • Hero (Trinidad and Tobago/Canada)
  • Sprinter (Jamaica)
Best Achievement in Production Design
  • Redemption (Mozambique)
  • Rafiki (Kenya)
  • Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)
  • Urgent (Morroco)
  • Burial of Kojo (Ghana)
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Mercy of the Jungle (Rwanda)
  • Delivery Boy (Nigeria)
Best Achievement in Costume Design
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Light in the Dark (Nigeria)
  • Rafiki (Kenya)
  • King of Boys (Nigeria
  • Lara and the Beats (Nigeria)
  • Urgent (Morocco)
  • Mabata Bata (Mozambique)
Best Achievement in Make-Up
  • Makeroom (Nigeria)
  • Gold Statue (Nigeria)
  • Veronica’s Wish (Uganda)
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Before the Vows (GHANA)
  • Mercy of the Jungle (Rwanda)
  • The Burial of Kojo (Ghana)
Best Achievement in Soundtrack
  • Subira (Kenya)
  • Mabata Bata (Mozambique)
  • Farewell Ella Bella (S. AFRICA)
  • Mercy of the Jungle (Rwanda)
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Lara and the Beats (Nigeria)
  • The Delivery Boy (Nigeria)
  • Redemption (Mozambique)
Best Achievement in Visual Effects
  • Makeroom (Nigeria)
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Knockout Blessing (Nigeria)
  • Mabata Bata (Mozambique)
  • The Delivery Boy (Nigeria)
  • The King of Boys (Nigeria)
  • Burial of Kojo (Ghana)
Best Achievement in Sound
  • The Last Victim (S. Africa)
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Makeroom (Nigeria)
  • The Delivery Boy (Nigeria)
  • The Burial of Kojo (Ghana)
  • Urgent (Morocco)
  • Mabata Bata (Mozambique)
  • Redemption (Mozambique)
Best Achievement in Cinematography
  • Mabata Bata (Mozambique
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
  • Redemption (Mozambique)
  • Rafiki (Kenya)
  • Delivery Boy (Nigeria)
  • The Burial of Kojo (Ghana)
  • Redemption (Mozambique)
Best Achievement in Editing
  • The Delivery Boy (Nigeria)
  • The Burial of Kojo (Ghana)
  • The Last Victim (S. Africa)
  • Rafiki (Kenya)
  • The Gold Statute (Nigeria)
  • Diamond in the Sky (Nigeria)
  • Mercy of the Jungle (Rwanda)
  • Sew The Winter To My Skin (S. Africa)
Best Achievement in Screenplay
  • The Delivery Boy (Nigeria)
  • The Last Victim (S. Africa)
  • Rafiki (Kenya)
  • Diamond in the Sky (Nigeria)
  • Gold Statute (Morocco)
  • Lara and the Beats (Nigeria)
  • Redemption (Mozambique)
  • Up North (Nigeria)
NFVCB Award For Best Nigerian Film
  • The Delivery Boy
  • Lara and the Beats
  • Makeroom
  • King of Boys
  • Gold Statut
  • Up North
  • Knockout Blessing
Best Young/Promising Actor
  • Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT
  • Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK
  • Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO
  • Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata
  • Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy
  • Catherine Credo (Neema) Fatuma
Best Actor in a Supporting Role
  • Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys
  • Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story
  • Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin
  • Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North
  • Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo
  • Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing
Best Actress in a Supporting Role
  • Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing
  • Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing
  • Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin
  • Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys
  • Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dar
  • Arlete Bombe (Mia) Redemption
Best Actor in a Leading Role
  • Gabriel Afolayan Gold Statue
  • Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo
  • Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats
  • Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes
  • Gil Alexandre (Bruno) Redemption
  • Marc Zinga ( )Mercy of the Jungle)
  • Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin
  • Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma
Best Actress in a Leading Role
  • Sheila Munyiva (Ziki) Rafik
  • Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark
  • Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story
  • Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma
  • Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats
  • Sola Sobowale (Eniola) King of Boys
  • Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy
  • Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki
 Best Director-First Feature Film
  • Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana)
  • Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)
  • Sippy Chadha – Subira (Tanzania)
  • Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)
Best Director
  • Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)
  • Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)
  • Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
  • Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)
  • Mohcine Besri – Urgent (Morocco)
  • Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)
  • Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)
Best Film
  • Rafiki (Kenya)
  • Mercy of the Jungle (Rwanda)
  • The Delivery Boy (Nigeria)
  • Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
  • Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
  • Redemption (Mozambique)
  • King of Boys (Nigeria)
  • Urgent (Morocco)

No comments

Powered by Blogger.